Güdef Şurup 100 ML
Güdef Şurup, öksürük ve üst solunum yolu rahatsızlıklarının semptomatik tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
Genel Bilgi
Güdef Şurup, dekstrometorfan hidrobromür, guaifenesin ve psödoefedrin hidroklorür gibi etkin maddeler içeren bir ilaçtır. Bu bileşenler sayesinde öksürük kesici, balgam söktürücü ve burun açıcı etkiler sağlar. Özellikle soğuk algınlığı ve boğmaca gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına bağlı öksürüklerde etkilidir.
Etken Madde
Dekstrometorfan hidrobromür, Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür (Her 1 mL şurup; Dekstrometorfan hidrobromür 2 mg, Guaifenesin 20 mg, Psödoefedrin hidroklorür 6 mg içerir.)
Yan Etkiler
Sık görülen
- Sinirlilik
- Uykusuzluk
- Baş dönmesi
Nadir görülen
- Santral sinir sistemi eksitasyonu
- Solunum depresyonu
- Psişik bağımlılık
Kullanımı
Yetişkinler:
Yetişkinlerde günde 4 defa 10 mL (2 ölçek) olarak kullanılır.
Çocuklar:
Güdef Şurup, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
Günde 4 defa 10 mL (2 ölçek)
Önemli Uyarılar
- Etken maddelere veya adrenerjik ilaçlara aşırı duyarlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.
- Monoamino oksidaz inhibitörleri (MAOİ) ile tedavi olanlarda kullanılmamalıdır.
- Diğer sempatomimetik ilaçlar ve beta-blokör kullanan hastalarda kullanılmamalıdır.
- Solunum yetersizliği olan veya bu riski taşıyan hastalarda kullanılmamalıdır.
- Kronik ve devamlı öksürüğü olan sigara içenlerde, astım veya amfizem hastalarında kullanılmamalıdır.
- Koroner arter hastalığı, şiddetli hipertansiyonu ve taşikardisi olanlarda kullanılmamalıdır.
- Şiddetli böbrek yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
- Dekstrometorfan içeren ilaçlar yüksek dozda alındığında santral sinir sistemi eksitasyonu, solunum depresyonu ve psişik bağımlılığa sebep olabilir.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
BERK-FARMA
Barkod
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
19.33 TL
KÜB/KT Dökümanları