Güdef Şurup 100 ML

Güdef Şurup 100 ML
GUDEF Şurup, çeşitli etkin maddeler içeren ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına bağlı öksürüklerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Genel Bilgi

GUDEF Şurup, dekstrometorfan hidrobromür, guaifenesin ve psödoefedrin hidroklorür içeren bir kombinasyon ilaçtır. Bu ilaç, soğuk algınlığı ve boğmaca gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına bağlı öksürüklerde, iritan maddelerin inhalasyonu, solunum yollarının obstrüksiyonu ve irritasyonu sonucu oluşan öksürüklerde semptomatik rahatlama sağlar. Ayrıca, burun akıntısını durdurarak ve ekspektorasyon sağlayarak hastayı rahatlatır.
Etken Madde
Dekstrometorfan hidrobromür, Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür (Her 1 mL şurup; Dekstrometorfan hidrobromür 2 mg, Guaifenesin 20 mg, Psödoefedrin hidroklorür 6 mg içerir.)
Yan Etkiler

Sık görülen

  • Sinirlilik
  • Uykusuzluk
  • Baş dönmesi

Nadir görülen

  • Santral sinir sistemi eksitasyonu
  • Solunum depresyonu
  • Psişik bağımlılık
Kullanımı

Yetişkinler:

Yetişkinlerde günde 4 defa 10 mL (2 ölçek) kullanılır.

Çocuklar:

GUDEF, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Günde 4 defa 10 mL
Önemli Uyarılar
  • İlacın kullanılması sırasında sinirlilik, uykusuzluk ve baş dönmesi görülmesi halinde kullanımına ara verilmeli ve doktora danışılmalıdır.
  • Bir haftalık tedavinin sonunda semptomlarda iyileşme görülmemesi veya hastanın ateşinin yükselmesi halinde doktora başvurulmalıdır.
  • GUDEF, oral olarak kullanılır ve gastrointestinal rahatsızlıklara sebebiyet vermemek için aç karnına kullanılmamalıdır.
  • Şiddetli böbrek ve/veya karaciğer fonksiyon bozuklukları olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
  • Dekstrometorfan, merkezi etkili diğer öksürük gidericilerde olduğu gibi solunum yetersizliği olan ya da bu riski taşıyan hastalarda kullanılmamalıdır.
  • İçerdiği psödoefedrin nedeniyle koroner arter hastalığı, şiddetli hipertansiyonu ve taşikardisi olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Yatalak ve sedasyona maruz kimselerde dikkatle kullanılmalı, uzun süre devam eden kronik öksürüklerde kullanılmamalıdır.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Firma
PHARMADA İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Barkod
8681697570032
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
165.52 TL