Gripin Hot Tek Kullanımlık Toz İçeren 12 Poşet
GRİPİN HOT 500/4/60 mg tek kullanımlık toz içeren poşet, üst solunum yolları akut enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
Genel Bilgi
GRİPİN HOT, analjezik, antipiretik, antihistaminik ve dekonjestan etkilere sahip bir kombinasyon preparatıdır. Her bir poşet, Parasetamol 500 mg, Psödoefedrin HCl 60 mg ve Klorfeniramin maleat 4 mg içerir. İlaç, sarı renkli homojen granüller şeklinde olup, sıcak su içerisinde çözülerek oral yoldan alınır.
Etken Madde
Parasetamol, Psödoefedrin HCl, Klorfeniramin maleat (500 mg, 60 mg, 4 mg)
Yan Etkiler
Sık görülen
- Baş ağrısı
- Baş dönmesi
- Bulantı
- Kusma
- Uykusuzluk
Nadir görülen
- Steven Johnson Sendromu
- Toksik epidermal nekroliz
- Akut jeneralize ekzantematöz püstüloz
- Alerjik reaksiyonlar
Kullanımı
Yetişkinler:
12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde, 6 ya da 8 saat ara ile 1 tane alınmak üzere günde ortalama 3 ya da 4 poşet kullanılır. Günlük maksimum doz 4 poşettir.
Çocuklar:
12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
4 poşet
Önemli Uyarılar
- İlacın içindeki etkin maddeler veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.
- Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.
- Şiddetli hipertansiyonu olanlarda kullanılmamalıdır.
- Şiddetli koroner arter hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.
- Diğer sempatomimetik ilaçlar ve beta-blokörlerle birlikte kullanılmamalıdır.
- Monoamino oksidaz inhibitörleri ile tedavi olanlarda kullanılmamalıdır.
- Miksiyon sonrası mesanede idrar kalması, prostat adenomu, mesane boynunda obstrüksiyon, piloroduodenal obstrüksiyon, stenoz yapan peptik ülser, akciğer hastalıkları, epilepsi, diabetes mellitus, hipertiroidizm, glokom ve feokromositoma olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.
- Parasetamol kullanımında deri reaksiyonları görülebilir. Bu durumda ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktor ile irtibata geçilmelidir.
- Anemisi olanlarda, akciğer hastalarında, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
GRİPİN İLAÇ A.Ş
Barkod
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
399.77 TL
KÜB/KT Dökümanları