Gerakon Pediatrik 100 ML Şurup
GERAKON Pediatrik Şurup, grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı, ateş ve nezlenin semptomatik tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
Genel Bilgi
GERAKON Pediatrik Şurup, parasetamol, fenilefrin hidroklorür ve klorfeniramin maleat etkin maddelerini içerir. Bu kombinasyon, ağrı kesici, ateş düşürücü ve burun tıkanıklığını giderici özelliklere sahiptir. Şurup formunda olan bu ilaç, berrak sarı renkte olup, grip ve soğuk algınlığına bağlı belirtilerin hafifletilmesi amacıyla kullanılır.
Etken Madde
Parasetamol, Fenilefrin hidroklorür, Klorfeniramin maleat (Her 5 ml şurup içerisinde 160 mg parasetamol, 2.5 mg fenilefrin hidroklorür ve 1 mg klorfeniramin maleat bulunur.)
Yan Etkiler
Sık görülen
- Baş ağrısı
- Baş dönmesi
- Mide bulantısı
- Uyku hali
Nadir görülen
- Alerjik reaksiyonlar
- Karaciğer fonksiyon bozukluğu
- Böbrek fonksiyon bozukluğu
Kullanımı
Yetişkinler:
Yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda (44 kg ve üstü) her 6 saatte bir 20 ml olarak kullanılır.
Çocuklar:
6-12 yaş grubundaki çocuklarda (22-43 kg) her 6 saatte bir 10 ml olarak kullanılır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı kontrendikedir.
Günlük maksimum doz aşılmamalıdır. Alkol alan kişilerde günlük alınan parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması gereklidir.
Önemli Uyarılar
- Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir.
- Şiddetli hipertansiyon, taşikardi, koroner arter hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.
- Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOİ) ile tedavi olanlarda kontrendikedir.
- Miksiyon sonrası mesanede idrar kalan hastalarda kullanılmamalıdır.
- Prostat adenomu, mesane boynunda obstrüksiyon, piloroduodenal obstrüksiyon ve stenoz yapan peptik ülser hastalarında kontrendikedir.
- Diabetes Mellitus, hipertiroidizm, akciğer hastalıkları (astım dahil), dar açılı glokom, feokromasitoma ve epilepsi hastalarında kullanılmamalıdır.
- Parasetamol içeren başka ürünlerle birlikte kullanılmamalıdır.
- Alkolle birlikte kullanılması karaciğer hasarına neden olabilir.
- Önerilen doz aşılmamalı veya art arda 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
MUNIR SAHIN
Barkod
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
4.22 TL
KÜB/KT Dökümanları