Gerakon Fort 650 Mg/10 Mg/4 Mg 20 Tablet
GERAKON FORT 650 mg/10 mg/4 mg tablet
Genel Bilgi
GERAKON FORT, grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı, ateş ve nezlenin semptomatik tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Beyaz renkli, çentikli, oblong tablet formunda sunulmaktadır.
Etken Madde
Parasetamol, Fenilefrin hidroklorür, Klorfeniramin maleat (Parasetamol 650 mg, Fenilefrin hidroklorür 10 mg, Klorfeniramin maleat 4 mg)
Yan Etkiler
Sık görülen
- Baş ağrısı
- Baş dönmesi
- Mide bulantısı
Nadir görülen
- Pankreatit
- Alerjik reaksiyonlar
- Böbrek fonksiyon bozukluğu
Kullanımı
Yetişkinler:
12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde her 6 saatte 1 tablet kullanılır. Hastanın durumuna göre, doktorun gerekli gördüğü durumlarda her 4 saatte 1 tablet kullanılabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır. 5 günden uzun süreli kullanılmamalıdır.
Çocuklar:
GERAKON FORT, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
Günde maksimum 6 tablet (Parasetamol 2000 mg'ı aşmamalıdır)
Önemli Uyarılar
- Etkin maddeler veya diğer adrenerjik ilaçlara veya içerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık
- Şiddetli kalp-damar, karaciğer veya böbrek hastalığı
- Şiddetli hipertansiyon ve taşikardinin eşlik ettiği hastalıklar
- Koroner arter hastalığı
- Prostat adenomu
- Mesane boynunda obstrüksiyon
- Piloroduodenal obstrüksiyon
- Stenoz yapan peptik ülser
- Akciğer hastalıkları (astım dahil)
- Dar açılı glokom
- G-6PD eksikliği
- Epilepsi
- Gebelik ve laktasyon
- Anemisi olanlarda, akciğer hastalarında, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır
- Parasetamolün alkolle birlikte kullanılması karaciğer hasarına neden olabileceğinden bu ürün kullanılırken alkollü içecekler içilmemelidir
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
BİOFARMA İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Barkod
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
85.20 TL
KÜB/KT Dökümanları