Gerakon Fort 20 Tablet
GERAKON FORT 650 mg/10 mg/4 mg tablet, grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı, ateş ve nezlenin semptomatik tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
Genel Bilgi
GERAKON FORT, beyaz renkli, çentikli, oblong tablet formunda olup, her bir tablet 650 mg parasetamol, 10 mg fenilefrin hidroklorür ve 4 mg klorfeniramin maleat içerir. Bu ilaç, grip ve soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmek için kullanılır.
Etken Madde
Parasetamol, Fenilefrin hidroklorür, Klorfeniramin maleat (650 mg/10 mg/4 mg)
Yan Etkiler
Sık görülen
- Baş ağrısı
- Baş dönmesi
- Bulantı
- Uykusuzluk
Nadir görülen
- Alerjik reaksiyonlar
- Karaciğer fonksiyon bozukluğu
- Böbrek fonksiyon bozukluğu
Kullanımı
Yetişkinler:
12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde her 6 saatte 1 tablet kullanılır. Hastanın durumuna göre, doktorun gerekli gördüğü durumlarda her 4 saatte 1 tablet kullanılabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır ve 5 günden uzun süreli kullanılmamalıdır.
Çocuklar:
GERAKON FORT, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
Günde maksimum 6 tablet
Önemli Uyarılar
- Alkol alan kişilerde hepatotoksisite riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg'ı aşmaması gerekir.
- Şiddetli kalp-damar, karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerde kullanılmamalıdır.
- Şiddetli hipertansiyon ve taşikardinin eşlik ettiği hastalıklarda kullanılmamalıdır.
- Koroner arter hastalığı olan kişilerde kullanılmamalıdır.
- Prostat adenomu olan kişilerde kullanılmamalıdır.
- Dar açılı glokom hastalarında kullanılmamalıdır.
- G-6PD eksikliği olan kişilerde kullanılmamalıdır.
- Epilepsi hastalarında kullanılmamalıdır.
- Gebelik ve laktasyon döneminde kullanılmamalıdır.
- Anemisi olanlarda, akciğer hastalarında, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda doktor kontrolü altında dikkatli kullanılmalıdır.
- Parasetamolün alkolle birlikte kullanılması karaciğer hasarına neden olabilir.
- Önerilen doz aşılmamalı veya ardı ardına 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
MÜNİR ŞAHİN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Barkod
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
9.09 TL
KÜB/KT Dökümanları