Forza Pediatrik 100 ML Şurup

Forza Pediatrik 100 ML Şurup
Forza Pediatrik 100 ML Şurup, grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı, ateş ve nezlenin semptomatik tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Genel Bilgi

Forza Pediatrik Şurup, her 5 ml şurup içinde 1 mg klorfeniramin maleat, 5 mg fenilefrin HCl ve 160 mg parasetamol içerir. Yardımcı maddeler arasında metil paraben, propil paraben, Ponceau 4 R Lake, sorbitol çözeltisi ve etanol bulunur. Koyu pembe renkli, sütlü vanilya kokulu, berrak viskoz bir şuruptur.
Etken Madde
Klorfeniramin maleat, Fenilefrin HCl, Parasetamol (Her 5 ml şurup içinde sırasıyla 1 mg, 5 mg ve 160 mg)
Yan Etkiler

Sık görülen

  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı

Nadir görülen

  • Pankreatit
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Böbrek fonksiyon bozukluğu
Kullanımı

Yetişkinler:

12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde (44 kg ve üstü) her 6 saatte bir 20 ml alınır.

Çocuklar:

6-12 yaş grubundaki çocuklarda (22-43 kg) her 6 saatte bir 10 ml alınır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı kontrendikedir.

24 saat içerisinde en fazla 4 doz kullanılmalıdır.
Önemli Uyarılar
  • Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir.
  • Monoamin oksidaz inhibitörleri ile tedavi olanlarda kullanılması kontrendikedir.
  • Şiddetli hipertansiyon ve taşikardinin eşlik ettiği hastalıklarda kullanılmamalıdır.
  • Koroner arter hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Miksiyon sonrası mesanede bir miktar idrarın kaldığı, prostat adenomu olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Mesane boynunda obstrüksiyon olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Piloroduodenal obstrüksiyon olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Stenoz yapan peptik ülser olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Diabetes Mellitus olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Hipertiroidizm olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Akciğer hastalıkları (astım dahil) olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Epilepsi olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Dar açılı glokom olanlarda kullanılmamalıdır.
  • Feokromasitoma hastalarında kullanılmamalıdır.
  • Alkol alan kişilerde günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg'ı aşmaması gereklidir.
  • 60 yaş üzerindeki hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
  • Aritmiler, kardiyovasküler hastalıklar, iskemik kalp hastalığı olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.
  • Prostat hipertrofisi olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.
  • Böbrek yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.
  • Tiroid fonksiyon bozukluklarında dikkatli kullanılmalıdır.
  • Anemisi olanlarda, akciğer hastalarında, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda doktor kontrolü altında dikkatli kullanılmalıdır.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Firma
ALİ RAİF İLAÇ SANAYİ A.Ş.
Barkod
8699543570044
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
81.56 TL
KÜB/KT Dökümanları