Efpa 10 Efervesan Tablet

Efpa 10 Efervesan Tablet
Efpa 10 Efervesan Tablet, hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin semptomatik tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Genel Bilgi

Efpa 10 Efervesan Tablet, parasetamol içeren bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Her bir efervesan tablet, 500 mg parasetamol içerir ve suda çözülerek ağızdan alınır. Yardımcı maddeler arasında sodyum benzoat, sakkarin sodyum ve sodyum bikarbonat bulunmaktadır.
Etken Madde
Parasetamol (500 mg)
Yan Etkiler

Sık görülen

  • Ciltte kızarıklık
  • Döküntü
  • Deri reaksiyonları

Nadir görülen

  • Steven Johnson Sendromu (SJS)
  • Toksik epidermal nekroliz (TEN)
  • Akut generalize ekzantematöz püstüloz (AGEP)
Kullanımı

Yetişkinler:

Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda 4-6 saat ara ile 1-2 tablet önerilir. Günlük en yüksek doz 4000 mg’dır. Minimum 4 saatte bir yinelenebilir. Ancak 24 saat içerisinde 4 dozdan fazla kullanılmamalıdır.

Çocuklar:

12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

4000 mg
Önemli Uyarılar
  • Parasetamol veya diğer bileşenlere karşı aşırı duyarlılık durumunda kullanılmamalıdır.
  • Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
  • Alkol alan kişilerde hepatotoksisite riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg’ı aşmaması gerekir.
  • Anemisi olanlarda, akciğer hastalarında, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
  • Akut yüksek dozda ciddi karaciğer toksisitesine neden olabilir.
  • Kronik günlük dozlarda karaciğer hasarına neden olabilir.
  • Alkolik karaciğer hastalarında dikkatli kullanılmalıdır.
  • Uzun süreli tedaviler esnasında karaciğer fonksiyon tetkikleri yapılmalıdır.
  • Böbrek yetmezliği durumunda doktorun yarar/risk oranını dikkatle değerlendirmesi gerekir.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
ADEKA İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Barkod
8699587022028
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
27.49 TL