Gripin 8 Kapsul
GRİPİN 250/15 mg kapsül, hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ateşin giderilmesi için kullanılan bir ilaçtır.
Genel Bilgi
GRİPİN, 250 mg parasetamol ve 15 mg kafein içeren kırmızı/lacivert sert jelatin kapsüller şeklinde sunulur. Baş ağrısı, migren, dismenore, boğaz ağrısı, kas-iskelet ağrıları ve osteoartrite bağlı ağrılar gibi hafif ve orta şiddetli ağrıların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca ateş düşürücü özelliklere sahiptir.
Etken Madde
Parasetamol, Kafein (250 mg parasetamol ve 15 mg kafein)
Yan Etkiler
Sık görülen
- Baş ağrısı
- Sersemlik
- Bulantı
Nadir görülen
- Stevens Johnson Sendromu (SJS)
- Toksik epidermel nekroliz (TEN)
- Akut generalize ekzantematöz püstüloz (AGEP)
Kullanımı
Yetişkinler:
Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda 4-6 saat ara ile 2-4 kapsül önerilir. Günlük en yüksek doz 4000 mg/240 mg (parasetamol/kafein)'dır. Hekim önerisi yoksa üç ardışık günden daha fazla kullanılmamalıdır.
Çocuklar:
12 yaşından küçük çocuklara bir doktorun önerisi olmadan verilmemelidir.
4000 mg parasetamol ve 240 mg kafein
Önemli Uyarılar
- Parasetamol, kafein ya da diğer bileşenlerden herhangi birine aşırı duyarlılık
- Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği
- Hipertansiyon, antihipertansif ilaç kullanımı ya da kardiyak aritmi
- Disulfiram ile kronik alkolizm tedavisi
- Antidepresan (lityum karbonat dahil), anksiyolitik (klozapin dahil) ve sedatif ilaç kullanımı ya da anksiyete bozukluğu
- Efedrin kullanımı
- Teofilin kullanımı
- Parasetamol ile deri reaksiyonu gözlenen kişiler bir daha bu ilacı veya parasetamol içeren başka bir ilacı kullanmamalıdır.
- Anemisi olanlarda, akciğer hastalarında, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda doktor kontrolü altında dikkatli kullanılmalıdır.
- Önceden mevcut hepatik hastalığı ya da böbrek yetmezliği bulunan hastalarda parasetamole bağlı karaciğer hasarı riski artar.
- Akut yüksek dozda ciddi karaciğer toksisitesine neden olur.
- Erişkinlerde kronik günlük dozlarda karaciğer hasarına neden olabilir.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
GRİPİN İLAÇ A.Ş
Barkod
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
71.89 TL
KÜB/KT Dökümanları