Gayaben 150 ML Şurup

Gayaben 150 ML Şurup
Gayaben 150 ML Şurup, öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir ilaçtır.

Genel Bilgi

Gayaben şurup, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar nedeniyle boğaz ve bronşların tahrişine bağlı öksürüklerin hafifletilmesi ve semptomatik tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Koyu kahverengi, kıvamlı ve özel kokulu bir sıvıdır.
Etken Madde
Karbetapentan sitrat, Difenhidramin hidroklorür, Potasyum sülfogayakolat, Guaifenesin (Her 5 mL'de; Karbetapentan sitrat 8,3 mg, Difenhidramin hidroklorür 10 mg, Potasyum sülfogayakolat 133,3 mg, Guaifenesin 100 mg)
Yan Etkiler

Sık görülen

  • Baş dönmesi
  • Uykululuk
  • Ağız kuruluğu

Nadir görülen

  • Pankreatit
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Böbrek fonksiyon bozukluğu
Kullanımı

Yetişkinler:

12 yaşın üzerinde ve erişkinlerde 4-6 saat ara ile günde maksimum 4 kez 10 mL (1 ölçek) dozunda uygulanmalıdır. Günlük doz 40 mL’yi (4 ölçek) aşmamalıdır.

Çocuklar:

12 yaş altı çocuklarda kullanımı kontrendikedir.

40 mL
Önemli Uyarılar
  • Antihistaminiklere ve kombinasyonundaki maddelere karşı aşırı duyarlılık
  • Astımda olduğu gibi kronik ve inatçı öksürük
  • MAO inhibitörü kullanan veya son 2 hafta içerisinde kullanmış olanlar
  • Solunum yetersizliği veya merkezi sinir sistemi depresyonu
  • Karaciğer yetmezliği
  • Ciddi böbrek yetmezliği
  • 12 yaş altı kullanımı kontrendikedir
  • Sedatifler, hipnotikler, başka antihistaminik ilaçlar veya alkol ile birlikte kullanılmamalıdır
  • Nöbet türü hastalığı olan çocuklar (epilepsi gibi) ilaç kullanımı süresince yakından izlenmelidir
  • Guaifenesinin aşırı kullanımı beta 2 metoksifenoksi laktik asit yapılı ürolitiyaz oluşumuna yol açabilir
  • Difenhidraminin antimuskarinik etkilerinden dolayı miyastenia gravis, epilepsi veya nöbet bozuklukları, kapalı açılı glokom, üriner retansiyon, prostat hipertrofisi, bronşit ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), orta-ciddi karaciğer hastalığı ve orta-ciddi böbrek hastalığı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır
  • Öksürüğün bir hafta içerisinde geçmemesi, ateş, döküntü veya inatçı baş ağrısının eşlik ettiği durumlarda tekrar hekime başvurulmalıdır
  • Çocuklarda ve bebeklerde özellikle doz aşımında antihistaminikler halüsinasyonlara, konvülsiyonlara veya ölüme neden olabilir
  • Yetişkinlerde olduğu gibi, antihistaminikler çocuklarda mental depresyona veya eksitasyona neden olabilir
  • Antihistaminiklere karşı hassasiyeti olanlarda kullanılmamalıdır
  • Böbrek rahatsızlığı olanlarda dikkatli kullanılmalıdır
  • Antihistaminikler, yaşlı hastalarda (ortalama 60 yaş ve üzeri), baş dönmesi, sedasyon ve hipotansiyona neden olmaktadır
  • Advers etkilerin daha sık izlenebildiği yaşlılarda dikkatli kullanılmalıdır
  • Konfüzyonu olan yaşlılarda kullanımından kaçınılmalıdır
  • İçerdiği sukroz nedeniyle, nadir kalıtımsal früktoz intoleransı, glikoz-galaktoz malabsorbsiyon veya sükraz-izomaltaz yetmezliği problemi olan hastalarda kullanılmamalıdır
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Firma
BİLİM İLAÇ SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.
Barkod
8699569570035
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
60.30 TL
KÜB/KT Dökümanları