Iburamin Cold 24 Kapsül
İBURAMİN COLD, soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve nazal konjesyon gibi semptomların giderilmesinde kullanılan bir ilaçtır.
Genel Bilgi
İBURAMİN COLD, ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve klorfeniramin maleat içerir. İbuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi olan bir non-steroidal anti-inflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Psödoefedrin hidroklorür, burun tıkanıklığını gideren bir dekonjestandır. Klorfeniramin maleat ise alerjik reaksiyonları azaltan bir antihistaminiktir.
Etken Madde
İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür, Klorfeniramin maleat (Her kapsül 200 mg ibuprofen, 30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 2 mg klorfeniramin maleat içerir.)
Yan Etkiler
Sık görülen
- Mide bulantısı
- Baş ağrısı
- Baş dönmesi
- Uykusuzluk
Nadir görülen
- Pankreatit
- Alerjik reaksiyonlar
- Böbrek fonksiyon bozukluğu
Kullanımı
Yetişkinler:
Yetişkinler, yaşlılar ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar için önerilen doz, her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 kapsül olup, 24 saat içinde maksimum 6 kapsülden fazla kullanılmamalıdır. Semptomlar geçinceye kadar, en fazla 5 gün kullanılmalıdır.
Çocuklar:
12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
24 saatte maksimum 6 kapsül
Önemli Uyarılar
- Etkin maddelere veya ilacın diğer bileşenlerine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.
- Şiddetli hipertansiyon ve taşikardi olan hastalarda kullanılmamalıdır.
- Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) ile tedavi gören hastalarda kullanılmamalıdır.
- Diğer sempatomimetik ilaçlar ve beta-blokerlerle birlikte kullanılmamalıdır.
- Şiddetli böbrek yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
- Hamileliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır.
- Ağır karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
- Kanama eğiliminde artış olanlarda kullanılmamalıdır.
- Aspirin veya diğer NSAİİ'ler ile aşırı duyarlılık reaksiyonu gelişmiş olanlarda kullanılmamalıdır.
- Önceki bir NSAİİ tedavisine bağlı gastrointestinal kanama veya perforasyon öyküsü olanlarda kullanılmamalıdır.
- Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, rekürran peptik ülser veya gastrointestinal kanaması olanlarda kullanılmamalıdır.
- Koroner arter bypass cerrahisi öncesi veya sonrası dönemde kullanılmamalıdır.
- Şiddetli kalp yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
- Hipertiroidizm olanlarda kullanılmamalıdır.
- Diabetes mellitus olanlarda kullanılmamalıdır.
- Feokromasitoma olanlarda kullanılmamalıdır.
- Glokomu olanlarda kullanılmamalıdır.
- Prostat hipertrofisi olanlarda kullanılmamalıdır.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
BERKO İLAÇ VE KİMYA SAN. A.Ş.
Barkod
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
71.50 TL
KÜB/KT Dökümanları