IBURAMIN Cold 100 Ml Şurup
İBURAMİN COLD 100 mg/15 mg/1 mg/5 ml şurup, soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını gidermek için kullanılan bir ilaçtır.
Genel Bilgi
İBURAMİN COLD, ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve klorfeniramin maleat içeren bir kombinasyon ilaçtır. İbuprofen, non-steroidal anti-inflamatuar bir ilaç (NSAİİ) olup ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahiptir. Psödoefedrin hidroklorür, burun tıkanıklığını gideren bir dekonjestandır. Klorfeniramin maleat ise bir antihistaminik olup alerjik reaksiyonları azaltır.
Etken Madde
İbuprofen, Psödoefedrin Hidroklorür, Klorfeniramin Maleat (Her 5 ml (1 ölçek) şurup, ibuprofen 100 mg, psödoefedrin hidroklorür 15 mg, klorfeniramin maleat 1 mg içerir.)
Yan Etkiler
Sık görülen
- Baş ağrısı
- Baş dönmesi
- Mide bulantısı
- Uyuklama
- Ağız kuruluğu
Nadir görülen
- Pankreatit
- Alerjik reaksiyonlar
- Böbrek fonksiyon bozukluğu
Kullanımı
Yetişkinler:
12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3-4 kez 1-2 ölçek kullanılır.
Çocuklar:
6-12 yaş arası çocuklarda dozaj, yaşa ve vücut ağırlığına göre ayarlanmalıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
Maksimum günlük doz 12 yaşından büyükler için 8 ölçek, 6-12 yaş arası çocuklar için ise yaş ve vücut ağırlığına göre belirlenir.
Önemli Uyarılar
- Etkin maddelere, ilacın diğer bileşenlerine veya diğer adrenerjik ilaçlara karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.
- Şiddetli hipertansiyon ve taşikardinin eşlik ettiği hastalıklar ya da şiddetli koroner arter hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.
- Monoamin oksidaz inhibitörleri ile tedavi olanlarda kullanılmamalıdır.
- Diğer sempatomimetik ilaçlar ve beta-blokörlerle birlikte kullanılmamalıdır.
- Hamileliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır.
- Ağır karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
- Kanama eğiliminde artış olanlarda kullanılmamalıdır.
- Daha önce aspirin veya diğer NSAİİ'ler ile astım, rinit, ürtiker gibi aşırı duyarlılık reaksiyonu gelişmiş olanlarda kullanılmamalıdır.
- Önceki bir NSAİİ tedavisine bağlı gastrointestinal kanama ya da perforasyon öyküsü bulunanlarda kullanılmamalıdır.
- Önceden geçirilmiş veya halen aktif ülseratif kolit, Crohn hastalığı, rekürran peptik ülser veya gastrointestinal kanaması olanlarda kullanılmamalıdır.
- Koroner arter bypass cerrahisi öncesi veya sonrası dönemde kullanılmamalıdır.
- Şiddetli kalp yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
- Şiddetli böbrek yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
- Hipertiroidizm, diabetes mellitus, feokromositoma, glokomu olanlarda kullanılmamalıdır.
- Prostat hipertrofisi olanlarda kullanılmamalıdır.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
BERKO İLAÇ VE KİMYA SAN. A.Ş.
Barkod
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
99.38 TL
KÜB/KT Dökümanları