Fenotral 5 ML 12.5 MG 100 ML Şurup
Fenotral Şurup, difenhidramin HCl içeren, soğuk algınlığına bağlı öksürük ve konjestif semptomların tedavisinde kullanılan berrak, pembe renkli, tatlı lezzette bir şuruptur.
Genel Bilgi
Fenotral Şurup, difenhidramin HCl 12.5 mg / 5 ml etkin maddesi içeren bir ilaçtır. Yardımcı maddeler arasında şeker, Ponceau 4R (E124), metilparaben (E218) ve alkol bulunur. Bu ilaç, soğuk algınlığına bağlı öksürük ve konjestif semptomların tedavisinde kullanılır. Şurup formunda olup ağızdan alınır.
Etken Madde
Difenhidramin HCl (12.5 mg / 5 ml)
Yan Etkiler
Sık görülen
- Sersemlik
- Ağız kuruluğu
- Baş dönmesi
Nadir görülen
- Alerjik reaksiyonlar
- Bronkospazm
- Üriner retansiyon
Kullanımı
Yetişkinler:
Yetişkinlerde günde dört kez 10 ml (2 ölçek) kullanılabilir. Maksimum günlük doz 40 ml'dir.
Çocuklar:
12 yaş altı çocuklarda kullanımı kontrendikedir. 12 yaş üstü çocuklarda günde dört kez 10 ml (2 ölçek) kullanılabilir. Maksimum günlük doz 40 ml'dir.
40 ml
Önemli Uyarılar
- Difenhidramin veya içindeki diğer bileşiklere karşı hassasiyeti olanlarda kontrendikedir.
- Astım ya da fazla sekresyondan oluşan öksürük gibi kronik ya da persistent öksürüğü olanlarda kontrendikedir.
- Monoamin oksidaz inhibitörlerini (MAOI) sürekli alan ya da son iki haftada alan hastalarda uygulanmamalıdır.
- Orta ile şiddetli derecede böbrek ya da karaciğer yetmezliği olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
- Prostat hipertrofisi veya dar açılı glokom vakalarında kullanılmamalıdır.
- Şeker içermektedir; dişlere zarar verebilir.
- Alkol içermektedir; alkol bağımlılığı olanlar için zararlı olabilir.
- Hamile veya emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer hastalığı ya da epilepsi gibi yüksek risk grubundaki hastalar dikkatli olmalıdır.
- Metilparaben (E218) içerdiğinden alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
- Ponceau 4R (E124) içerdiğinden alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
İlaç Bilgileri
ATC Kodu
Etken Madde
Firma
MÜNİR ŞAHİN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Barkod
Reçete Durumu
Normal
Fiyat
2.48 TL
KÜB/KT Dökümanları